Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór tematyczny » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Powstanie Wielkopolskie” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Powstańcy”

 

Lata 20.XXw. Wacław Roszczak

Kolekcja (zbiór/zespół): Powstanie Wielkopolskie, Słowa kluczowe: Powstanie Wielkopolskie, powstańcy wielkopolscy, Wacław Roszczak, lata 20.XXw.


Roszczak Wacław urodził się 11.09.1890 roku w Pogorzeli. Był synem rolnika Stanisława i Franciszki z domu Kociałkowska, a jednocześnie prawnukiem Mateusza Roszczaka z Ochli.Wiadomo, że był organistą w kościele parafialnym w Pogorzeli. Po uzyskaniu pełnoletniości odbył służbę w ówczesnej armii niemieckiej, uzyskując stopień sierżanta. W czasie I wojny światowej był żołnierzem armii pruskiej. 31 grudnia 1918 roku został wybrany przez obywateli Pogorzeli komendantem powstańców oraz przewodniczącym Rady Żołnierskiej. W ostatnich dniach grudnia 1918 roku wspólnie ze swoim kuzynem Antonim Roszczakiem objeżdżali okoliczne wioski, by zebrać jak największą liczbępowstańców. Dzięki temu już 3 stycznia 1919 roku stawiło się w Pogorzeli 90 ochotników. Zajął się organizacją oddziału powstańczego. 2 lutego w wyniku przekształcenia luźnego oddziału powstańczego w 2 kompanię 1 batalionu koźmińskiego został sierżantem sztabowym. 4 lutego kompania złożyła przysięgę i wyruszyła na front przez Kromolice, Kobylin, Dłoń do Miejskiej Górki. Uczestniczył w walkach na froncie południowym, m. in. w drugiej bitwie rawickiej. Dnia 9 kwietnia 1919 roku po śmierci dowódcy kompanii Wojciecha Kucharczyka objął dowództwo. 23 maja 1919 roku został awansowany na podporucznika. Przez następnych kilka miesięcy stacjonował ze swoją kompanią na odcinku jutrosińskim, gdzie powstańcy pełnili funkcje straży granicznej. Przebywali tam do 9 grudnia 1919 roku. Po zakończeniu służby w ramach Powstania Wielkopolskiego, wszedł w skład III batalionu 69 Pułku Piechoty, który wyruszył na front wschodni wojny polsko-bolszewickiej. Początkowo stacjonował w Borysowie nad Berezyną. Jednakże wskutek silnego naporu bolszewików jednostka musiała się cofać ku Warszawie. Toczyli heroiczne walki. 8.08.1920 roku pod Kosowem został ciężko ranny. Przetransportowano go do szpitala w Warszawie. Zmarł 11.08.1920 roku. Pochowany został na cmentarzu powązkowskim w Warszawie w stopniu podporucznika. Ku jego czci w kościele pogorzelskim odbyło się 22 sierpnia 1920 roku nabożeństwo żałobne, w którym uczestniczyli nauczyciele i uczniowie szkoły powszechnej. źródło: http://www.muzeum.gostyn.pl/


Nazwa dokumentu: Lata 20.XXw. Wacław Roszczak
Dział: Zbiór tematyczny
Kolekcja (zbiór/zespół): Powstanie Wielkopolskie
Teczka (jednostki archiwalna): Powstańcy
Numer ID: CATL 24 C / 14.1.13
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: lata 20.
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pogorzeli
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Powstanie Wielkopolskie, powstańcy wielkopolscy, Wacław Roszczak, lata 20.XXw.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Powstańcy"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.