Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Varia » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Varia” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Bułaków”

 

Lata 40.XXw. Franciszek Szklanny

Kolekcja (zbiór/zespół): Varia, Słowa kluczowe: Franciszek Szklanny, Bułaków, Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, Armia Andersa, lata 40. XX w., Władysław Anders,


Na zdjęciu po lewej stronie - Franciszek Szklany, syn Ignacego i Franciszki z domu Kasprzak, ur. 10.11.1909r. zm.3.07.1992r. W sierpniu 1939r. zmobilizowany do wojska i skierowany do 10 pułku artylerii lekkiej do Przemyśla-Pikulic. W kampanii wrześniowej walczył w okolicach Lwowa i Rudki. 18 września dostał się do niewoli radzieckiej. Został internowany i przewieziony w głąb Rosji. Pracował w kopalni, przy budowie torów kolejowych oraz w lasach syberyjskich nad Peczorą. W 1941r. wstąpił do tworzonych na terenie Związku Radzieckiego, Polskich Sił Zbrojnych. Z armią gen.Andersa powędrował na Bliski Wschód, a następnie walczył na froncie włoskim. W stopniu sierżanta pełnił funkcję sanitariusza w 3 baterii 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Brał udział w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie wiceprezes , a w latach 1983-1988 prezes koła ZBoWiD w Pogorzeli. Przyczynił się do budowy w Bułakowie, obelisku upamiętniającego ofiary wojny. Odznaczony: Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, Gwiazdą za Wojnę 1939-1945, Gwiazdą Italii, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Krzyżem Czynu Bojowego PSZ na Zachodzie.


Nazwa dokumentu: Lata 40.XXw. Franciszek Szklanny
Dział: Varia
Kolekcja (zbiór/zespół): Varia
Teczka (jednostki archiwalna): Bułaków
Numer ID: CATL 24 V / 15.11.2
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: lata 40.
Typ dokumentu: fotografia
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: Franciszek Szklanny, Bułaków, Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, Armia Andersa, lata 40. XX w., Władysław Anders,
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Bułaków"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.