Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Kolekcja osobista » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Włodzimierz Foltynowicz” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Franciszek Foltynowicz”

 

1918r. Polacy w wojsku pruskim

Kolekcja (zbiór/zespół): Włodzimierz Foltynowicz, Słowa kluczowe: armia pruska, Szprotawa, Franciszek Foltynowicz, lata 10. XX w.


Franciszek Foltynowicz urodził się 12.01.1899r. w Pogorzeli. W wieku 17 lat został wcielony do armii pruskiej, z której zdezerterował do Powstania Wielkopolskiego. Po odzyskaniu niepodległości służył w 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich, przemianowanym w styczniu 1920, po scaleniu Armii Wielkopolskiej z armią w kraju, na 15 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Pod dowództwem Władysława Andersa uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w 1920r. W okresie międzywojennym prowadził gospodarstwo rolne i był radnym miejskim w Pogorzeli. Udział w kampanii wrześniowej, w 1939r., zakończył wraz ze swoim oddziałem w jenieckim obozie przejścowym w Sądowej Wiśni. Dzięki biegłej znajomości języka niemieckiego uciekł z niewoli. Powrócił do Pogorzeli w listopadzie 1939r. Po wojnie prowadził własne gospodarstwo rolne. Zmarł 23.03.1983r. Na zdjęciu Franciszek Foltynowicz w mundurze galowym wojska pruskiego (bez czapki) - Szprotawa 1918r.


Nazwa dokumentu: 1918r. Polacy w wojsku pruskim
Dział: Kolekcja osobista
Kolekcja (zbiór/zespół): Włodzimierz Foltynowicz
Teczka (jednostki archiwalna): Franciszek Foltynowicz
Numer ID: CATL 24 A / 22.1.2
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pogorzeli, Włodzimierz Foltynowicz
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: armia pruska, Szprotawa, Franciszek Foltynowicz, lata 10. XX w.
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Franciszek Foltynowicz"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
  • image
  • image
  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.