Wyszukiwarka alternatywna (przeszukuj zasoby wszystkich bibliotek)
Wczytywanie

Strona główna » Działy » Zbiór środowiskowy » Kolekcje (zbiory/zespoły) » Kolekcja (zbiór/zespół)bdquo;Budynki w Pogorzeli” » Teczki (jednostki archiwalne) » Teczka (jednostka archiwalna)„Gazownia”

 

Budynek gazowni

Kolekcja (zbiór/zespół): Budynki w Pogorzeli, Słowa kluczowe: lata 30. XX w., Pogorzela, gazownia, budynek


Budynek benzynowej gazowni miejskie wybudowany między kwietniem, a listopadem 1911r, wg projektu firmy Pentairgas A.-G.Carl Francke (PAG) z Bremy. Architektonicznie ciekawy ze względu na lizeny czyli płaskie, pionowe występy w murze zewnętrznym. Dzięki inwestycji za 56 379 marek, na ulicach miasta do 1915r. świeciło 27 latarni. Braki benzyny spowodowane I wojną światową unieruchomiły gazownię aż do 1919r./żródło informacji: Miron Urbaniak: Miejskie zakłady przemysłowe Wielkiego Księstwa Poznańskiego. T.1, Łódź, cop.2011/. Po II wojnie światowej gazownie zburzono. Na powstałym placu, w 1965r., powstał budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.


Nazwa dokumentu: Budynek gazowni
Dział: Zbiór środowiskowy
Kolekcja (zbiór/zespół): Budynki w Pogorzeli
Teczka (jednostki archiwalna): Gazownia
Numer ID: CATL 24 B / 6.4.1
Sygnatura: brak
Autor: b.a.
Data wytworzenia: brak informacji o dacie wytworzenia
Miejsce wytworzenia: Pogorzela
Typ dokumentu: fotografia
Prawa do dysponowania publikacją: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pogorzeli
Licencja: Domena publiczna
Słowa kluczowe: lata 30. XX w., Pogorzela, gazownia, budynek
Dostępność: Wersja cyfrowa dostępna na miejscuZobacz inne publikacje z teczki (jednostki archiwalnej): "Gazownia"
Poniższe publikacje ułożone są w kolejności ich dodania do teczki (najnowsze po lewej stronie). Po każdym kliknięciu na inne archiwalia/publikacje porządek w obrębie teczki (jednostki archiwalnej) pozostaje taki sam.


  • image
Nazwa kolejnej publikacji po najechaniu na miniaturkę!

Skomentuj
Jeśli posiadasz informacje pozwalające na uzupełnienie opisu tego materiału, skontaktuj się z nami wykorzystując poniższy formularz:


Imię i nazwisko:

Opis:
Adres email:
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem Fundacji Billa i Melindy Gates w przedsięwzięciu, które ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.